Корецька порцеляна
Ко́рець в 18 столітті обрав магнацькою резиденцією власник - Юзеф Чарторийський. У 1780-х роках він перебудовує Корецький замок на ефектну князівську резиденцію в стилі бароко.

 

Не обмежений в грошах, він заснував в місті майстерні по виготовленню меблів, виробництво якої продовжувалося і після його смерті. На Волині діяли його мануфактури по виробленню сукна, полотна,фаянсу в Городищі, шкіряних виробів і виготовленню поясів в Меджибожі тощо).

 

Порцелянове виробництво у Кореці – перша спроба створити порцеляну на теренах України. Засновано воно було на прикінці 18 ст. представником старовинного українсько-польського роду, князем Юзефом Чарторийським.

Польський часопис «Волинь блажен» за 1896 рік пише: «…Творцем корецького фарфорового заводу був Юзеф Клемент Чорториський, князь в Корці, людина освічена, мудрий і розумний господар величезних володінь на Волині. Коли осів у Корці, то розпочав роботу над тим, щоб у маєтку розвивалась промисловість і вдихнув у містечко, що вже занепадало, нове життя. Тому з’явилися тут двоповерхові кам’яні будинки, садки і костьоли, але окрасою була чудова князівська резиденція, що розташувалася неподалік Корця: Головниця з її красивим французьким парком і прекрасною оранжереєю. Дорога до палацу вела через чарівну долинку Корчика серед скель, тополь і верб, тому була улюбленим місцем мешканців цього містечка…» «… Чорториський був людиною передбачливою, турботливою, бережливою. У його володіннях були фабрики: сукна, полотна, меблів, але перш за все фарфору і фаянсу.» Виробництво було засноване в 1784 році, а на посаду директора фабрики запросили Франтішека Мезера, молодого, але вже досвідченого та талановитого кераміста, француза за походженням. Саме він та його брат Михаїл розробили рецепт виготовлення порцеляни з місцевих глин. Цікавий факт: перед заснуванням фабрики зразки місцевих глин були дані на аналіз керамістам Мейсена, які підтвердили можливість виготовлення з них якісної порцеляни. З самого початку заснування фабрика наслідувала стилістику саксонського фарфору 1770-1780-х років і виробляла посуд для заможних людей. Крім того, ця мануфактура не була забавкою заможного пана, який вирішив виробляти у себе модну порцеляну – з самого моменту заснування це було акціонерне підприємство – уставний капітал було отримано в 1784-1787 роках завдяки продажу 22 акцій по 1000 злотих кожна. Виробництво виявилось прибутковим: прибуток на кожну акцію на рік ставав біля 300 злотих. Не так вже й мало!

Продаж продукції було налагоджено через магазини в різних кінцях тогочасної Речі Посполитої: Варшаві, Бердичеві на Поділлі та у Костянтинові на Волині, а також, через закордонні замовлення. Продажі на місяць доходили до дванадцяти тисяч предметів! В 1800-х роках на фабриці працювало близько 200 робітників. Багато це, чи мало? Приблизно така сама кількість (220 чол.) працювала в той самий час на Імператорському порцеляновому заводі у Санкт-Петербурзі. Фабрика активному працювала і продукувала вироби до 1831 року. Поки потроху не прийшла у занепад. Причиною тому булу як економічні, так і політичні чинники. Проте традиції Корця не загубилися – наслідувачем його можна назвати всім відому Баранівку, яку заснував той самий Мезер. Тож виходить, що фабрика працювала близько 40 років і встигла випустити значну кількість виробів, достатньо велика кількість який дійшла до нашого часу і зберігається у багатьох приватних, та державних збірках музеях. В Україні наочно побачити вироби фабрики можливо у Львівському музеї меблів та порцеляни, а також у Києві – в Музеї декоративно ужиткового мистецтва України. Поодинокі речі є і в інших музеях. Великі збірки Корецької порцеляни є у колекціях музеїв Польші, перш за все у Кракові та Варшаві, також у Відні. Сьогодні на антикварному ринку речі цього заводу трапляються дуже, дуже рідко. А за ціною наближаються до ціни російської порцеляни, яка вже з десяток років б’є всі рекорди продажів.

 

 Обновлен 14 янв 2014. Создан 10 авг 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
Яндекс.Метрика